Çoklu Suş Probiyotikler Nedir; Mikrobiyota ve Probiyotik Kullanımı

Mikrobiyota ve Probiyotik Kullanımı

Probiyotik takviyesi yararlı bakterilerin vücuda alımı, mikrobiyotanın düzenlenmesine yardımcı olur.  [1] En iyi probiyotik markasını arayanlar için yazılmış bu makale; probiyotik suşlarının faydaları ve probiyotik suşlar nasıl seçilmeli konusunda yardımcı olacaktır.

Öncelikle “mikrobiyota nedir” kavramına hakim olmak gerekir. Mikrobiyata, vücudumuzda bulunan, bağışıklık sistemi de dahil olmak üzere birçok sistem üzerinde olumlu katkılar sağlayabilen canlı mikroorganizmalar ya da diğer bir deyişle canlı bakteri suşlarıdır. Bu bakteriler yararlı ya da zararlı (patojen) bakteriler olabilir. Bunların dengesi insan sağlığı açısından önemli bir yere sahiptir. Fiziksel aktivite eksikliği, dengesiz diyet, stres, gıdalardaki hijyensizlik, antibiyotik ve diğer ilaçların kullanımı ile mikrobiyota dengesi bozulabilir. Mikrobiyota dengesi bozulduğunda ise pek çok hastalığa yatkınlık ortaya çıkabilir (IBS, karında şişlik, diyare, kabızlık, migren vb.). Bu gibi durumlarda probiyotik takviyesiyle yararlı bakterilerin vücuda alımı, mikrobiyotanın düzenlenmesi sağlanmalıdır. [1] Probiyotik kullanmanın faydaları özellikle antibiyotik kullanılan zamanlarda, düzensiz diyet yapanlarda ve bağırsak sistemini etkileyen hastalıklarda çok önemlidir.

 

Kolonizasyon Etkisi Yüksek Olan Çoklu Suş Probiyotikler Nedir, Çoklu Suş Probiyotikler Faydaları

Probiyotikler, insan bağırsak mikroorganizmalarının dengesini düzenleyebilir ve bağırsakta patojenik bakterilerin kolonizasyonunu engelleyebilir. Buna ek olarak; probiyotikler, vücudun sağlıklı bir koruyucu bağırsak mukozası tabakası oluşturmasına, bağırsak bariyer etkisini artırmasına ve bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olma yeteneği göstermektedir. [2]

Probiyotikler tekli suş ve çoklu suş olarak birbirinden ayrılabilir. Çoklu suş içeren probiyotikler ise bir suştan fazla bakteri içeren probiyotiklerdir.

Tekli suş içeren probiyotiklere oranla, çoklu suş içeren probiyotiklerin çok daha geniş etki ve yarar gösterdiğine dair çalışmalar bulunmaktadır. Yani kısaca çoklu suş içeren probiyotiklerin faydası nedir derseniz; patojen (zararlı) bakterilere karşı koruma oranı yüksektir.

Probiyotik kullanımında vücutta bulunan patojen bakterilere karşı savaş açarak onların yerine bağırsak iç yüzeyine tutunarak koloni oluştururlar. Bu şekilde patojen bakterilere fırsat vermeyerek onların yaşama şanslarını ellerinden alırlar.[3]

Probiyotik takviyelerinin formülasyonları arasındaki temel fark, aynı üründe bir veya daha fazla mikroorganizmanın bulunmasıdır. Birçok bilimsel çalışmada; probiyotik karışımların -çoklu bakteri suşlarının- konakçının sağlığını olumlu etkileyerek çok çeşitli hastalıklara karşı yararlı etkileri olduğu iddia edilmiştir. Bu nedenle aynı üründe farklı probiyotik mikroorganizmaların kombinasyonunun, tek suş  ürünlere kıyasla çeşitli bağırsak patojenlerine karşı daha fazla koruma sağlayabileceği öne sürülmüştür.

İki veya daha fazla mikrobiyal suşun konakçı üzerinde tek bir suşa göre daha etkili olabilmesinin tek yolu sinerjik bir şekilde hareket ederek her bir suşun aktivitesini karşılıklı olarak arttırmak ve daha büyük bir probiyotik etkiye yol açmaktır. [4] Probiyotik suşların kullanım alanları çok geniş olmakla beraber; diyare, kabızlık, antibiyotik kullanımı kaynaklı mikrobiyota tahribatını onarmaya yardımcı, gastrointestinal hastalıklarda özellikle irritabl bağırsak sendromunda tedaviye yardımcı, beyin sağlığına yardımcı gibi pek çok alanda kullanılmaktadır. [5]

Probiyotik suş seçimi, en iyi probiyotik markasını ararken probiyotik üretim aşamasındaki en önemli kısımlardan biridir. Endikasyona yardımcı olmak amacıyla seçilen özel suşlar formüle edilerek üretime başlanmaktadır.

 

PRO-KULT PROBİYOTİKLERİ NEDİR

İngiltere’nin 1 Numaralı ve en iyi probiyotik markası olan Bio-Kult’ın Türkiye’de Pro-Kult olarak satışı Asia Orphan tarafından gerçekleştirilmektedir. Pro-Kult ürünleri yalnızca eczanelerde satılmaktadır. Pro-Kult, Pro-Kult Boosted ve Pro-Kult Clarity şeklinde üç ürün bulunmaktadır. İçerisinde 14 farklı suş içeren probiyotikler, içerdiği çoklu suşla mikrobiyota zenginliğini sağlamada etkilidir. “Probiyotikleri ne zaman kullanmalıyız?” derseniz de Pro-Kult probiyotiklerinizi yemek esnasında alınmasını önerilmektedir.

Sonuç olarak; literatürde yer alan çalışmalarda çoklu suşlar, tekli suşlara oranla daha fazla etki göstermekte olup, koruyuculuğu daha yüksektir.

İngiltere’nin 1 numaralı probiyotiğine Asia Orphan merkez ofisinden ya da eczacınız aracılığıyla rahatça ulaşabilirsiniz.

 

Bu makaleler sağlık çalışanları (Doktor ve Eczacı) içindir. Detaylı bilgi için lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız. 

Şimdi Bilgi al
REFERANSLAR

[1] Hou, K., Wu, Z., Chen, X., Wang, J., Zhang, D., Xiao, C., Zhu, D., Koya, J.B., Wei, L., Li, J., Chen, Z. (2022). Microbiota in Health and Diseases. Signal Transduction and Targeted Therapy, ) 7:135.

[2] You, S., Ma, Y., Yan, B., Pei, W., Wu, Q., Ding, C., Huang, C. (2022). The Promotion Mechanism of Prebiotics for Probiotics: A Review . Nutrition.

[3] Brito, M.B., Díaz, J.P., Muñoz-Quezada, S., Gómez-Llorente, C., Gil, A. (2012). Probiotic Mechanisms of Action, Annals of Nutrition & Metabolism, 61:160-174.

[4] Toscano, M., Grandi, R., Pastorelli, L., Vecchi, M., Drago, L. (2017). A Consumer’s Guide for Probiotics: 10 Golden Rules for a Correct Use. Digestive and Liver Disease, 49(11), 1177-1184.

[5] Uymaz, B. (2010). Probiyotikler ve Kullanım Alanları. Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Bilimleri Dergisi, 16(1), 95-104.